Részlet a Díszmadár magazinban megjelent írásból:
Általában a nyársfarkú amandína költése nem szokott gondot okozni, talán a fiatal pároknál fordul elő némi hanyagság, de a madarak beérése után jól, zökkenőmentesen felnevelik a fészekaljakat.
Megfelelő vérvonalú, méretű egyedeknél általában simán zajlik a költés és a fiókanevelés. Tanácsos azonban a költő párt különtenni a többiektől, ha kalitban szeretnénk fészkeltetni őket.
Volierben, ha elég tágas, több pár is megfér egymással. Ekkor viszont arra kell ügyeljünk, hogy a fészekkontrollt oly módon oldjuk meg, hogy a költésben lévő madarakat a lehető legrövidebb ideig stresszeljük jelenlétünkkel. A 3-6 tojásból álló fészket a szülők kb. 2 hét alatt költik ki, nappal felváltva, éjjel együtt ülik a tojásokat. A szülők általában jól, gondosan etetik a kikelt fiókákat, így azok a 20. és a 25. nap közötti időszakban előmerészkednek a fészek biztonságából. Kezdetben „bambán“ pislognak a világra, de rövid időn belül sisere haddá változnak. A szülők még sokáig etetik a ki-kijáró fiatalokat, van hogy már szinte önállóak, de még ilyenkor is kapnak a szülőktől egy kis ezt-azt. Önállóvá válásuk is hosszú folyamat, csakúgy, mint kiszíneződésük. Az esetek többségében a 12-16 hétre teljesen kiszíneződnek, és ekkor már teljesen önállóak. A kirepült és már önálló fiatal madarakat helyezzük külön röpdébe, hogy a további költésben ne akadályozzák a felnőtt madarakat. Szeretik a jó minőségű exota eleséget – én minden esetben VERSE LAGA terméket adok madaraimnak, de mindenki a saját igényei szerint eteti madarait -, a csíráztatott magokat valamint az apróra vágott zöldeleséget. Természetesen a frissen vedlett lisztkukac, (és ha van rá lehetőség) a friss hangyabáb sem hiányozhat étlapjukról. Ha sikeres költést várunk madarainktól, legyünk türelmesek, egy évesnél fiatalabb madarakat ne állítsunk tenyésztésbe, mert csalódást okozhat, a várt sikert nem szabad erőltetni madaraink rovására. Jó vérvonalú, és megfelelő méretű példányokat csak és kizárólag tenyésztőktől szabad vásárolni!
A szakállas amandína
Közvetlen rokonságban áll az előbb említett nyársfarkú amandínával. Színezetük is majdnem teljesen egyforma, de a szakállas amandína tollainak barna részén a borvörös árnyalat kevésbé kifejező....
......
Koós László
Budapest |