Az idei évben sikerült először tarka kis sándorpapagájokat kitenyésztenem, amelyekről készült fotókat mellékelten láthatják a tisztelt olvasók.
Ennek kapcsán szeretném bemutatni ezt a szép színváltozatot.
A tarkaság minden madárfaj esetében önálló génhez kötötten öröklődő színváltozat, tehát nem tenyészthető ki két szín például a zöld és a sárga keresztezéséből. Tarkaságot okozhat mikroelemhiány, vírusfertőzés, sanyarú tartási és takarmányozási körülmények, ezek azonban csak modifikációk, azaz környezeti hatásra bekövetkező változások, amelyek azonban nem öröklődnek, hiszen a kiváltó ok megszűnésével a következő vedlés alkalmával eltűnnek a madár színezetéből.
Az igazi tarkák kétféleképpen, dominánsan és recesszíven öröklődnek. Kis sándorpapagájok esetében a recesszív tarkák gyakoribbak és kedveltebbek, mint a dominánsan öröklődők. A tenyészérett domináns tarka hímek viselnek nyakszalagot, míg a recesszív tarkák nem. A tarka példányok között nem találunk két, teljesen megegyező foltozottságú egyedet, így ebben az esetben szabálytalan tarkákról beszélünk. A tarkák esetében is a zöld-sárga tarka a primer szín és ezt más színváltozatokkal keresztezve tenyészthetjük ki a kombinatív tarka színeket. Például a kéket a zöld-tarkával keresztezve két lépcsőben a kék-tarkát.
.........
Teljes cikk színes fotókkal a Díszmadár Magazin 2012. évi júliusi számában olvasható
Rostás Balázs
Vác |