Mi emberek, lassan, de biztosan kikeveredünk a madártartás kezdetét jellemző sötét középkorból. Nem is olyan nagyon régen a madártartást illetően még az volt az általánosan elfogadott szemlélet, hogy a papagájt kis ketrecben, vagy egy ülőfához láncolva kell tartani, valamint kizárólag magvakkal és sós keksszel táplálni. Szerencsére a legtöbb papagájtartó ezt a felvilágosulatlan korszakot messze túlszárnyalta.
Manapság számos papagáj él 400 dollár (84 000 Ft) értéket meghaladó, drága játékokkal berendezett madárkalitkában, és ezek a madarak kalitkáikból hosszabb időszakokra kiengedve szabadon barangolják be a lakást, valamint tudományos ismereteken alapuló, friss gyümölcsöket és zöldségeket is tartalmazó táplálékot fogyasztanak. Tehát elmondhatjuk, hogy hosszú utat tettünk meg, amire büszkék is lehetünk. Mindez azt mutatja, hogy nyitottak vagyunk a saját önzésünkön túlmutató tudatosságra, illetve lelki állapotra, amely tekintettel van azoknak az élőlényeknek az érzéseire, akikkel e bolygón osztozunk.
Azonban tartja magát egy szemlélet, amely miatt még mindig túl sokan, makacsul megrekedtek a madártartás ama bizonyos sötét középkorában, miszerint általános gyakorlat, hogy az emberek kedvencként csak egy madarat tartanak, amelynek eredményeként nagyon-nagyon sok „egyke madár“ szenved el hoszszan tartó és természetellenesen magányos életet!
Az általános szabállyal ellentétben – miszerint az egyke madár magányos madár – persze akadnak kivételek, sajnos azonban nem sok. Az általunk házi kedvencként tartott madarak többsége társas lény. Elsősorban épp e miatt minősülnek „jó“ kedvencnek. Ezek a madarak természetes közegükben, a vadonban, egy kiterjedt társas csoport, a madárraj tagjai, amely életközösségen osztoznak szüleikkel, társaikkal és – rendszerint – egy hűséges partnerrel.
.....
A cíkk teljes terjedelmében, színes fotókkal illusztrálva a Díszmadár Magazin 2011. évi 3. számában olvasható
Írta: R.R. Holster / Pet Station
Fordította:
Gászpor Jenő, Bordás Krisztina
Fotók: Hunyadi Katalin,
Máthé József, Dr. Romhányi Attila |